NRD Начало
Сряда, 13 Ноември 2024
Начало Цветни аспекти Композиторът Ангел Котев : В САЩ аплодираха българска рапсодия като на поп концерт
4954
Цветни аспекти

Композиторът Ангел Котев : В САЩ аплодираха българска рапсодия като на поп концерт

Над 3000 души аплодират неистово, като на поп концерт, рапсодия номер 3, написана от българския композитор Ангел Котев. Това се случва неотдавна на летен фестивал, на брега на езерото Шатокуа, организиран от едноименната институция. Творбата е представена от Chautauqua Symphony Orchestra и маестро Росен Миланов, който е артистичен директор на оркестъра. „Той е един изключителен диригент от новото поколение, който разнася славата на нашата диригентска школа по света

| 26 Септември 2024, 19:55 ч.
Композиторът Ангел Котев : В САЩ аплодираха българска рапсодия като на поп концерт
Композиторът Ангел Котев : В САЩ аплодираха българска рапсодия като на поп концерт
Снимка © Красимир Михайлов / БТА

Над 3000 души аплодират неистово, като на поп концерт, рапсодия номер 3, написана от българския композитор Ангел Котев. Това се случва неотдавна на летен фестивал, на брега на езерото Шатокуа, организиран от едноименната институция.

Международният филмов фестивал „Любовта е лудост“ тази година е изключително силен с това, че ни представя много различни автори. Това издание е още по-добро от миналогодишното, каза режисьорът Момчил Карамитев, който е председател на журито на форума.

Заедно с него филмите от конкурса оценяват турският режисьор и продуцент Ахмед Бояджиоглу и унгарският режисьор Исти Мадарас. 

Според Карамитев още първото заглавие в програмата, с което се откри фестивалът, „Все още има утре“ на режисьорката Паола Кортелези, която изпълнява и главната роля, е показало, че в киното е важна както драмата, така и забавлението. В него има намигване към неореализма, защото е черно-бял. Историята показва истинска драма с проблеми с домашно насилие, но по един много приятен и динамичен начин, посочи той. 

Карамитев намира за много добри и двата филма с

Започна тазгодишното издание на фестивала Open Buzludzha, който за четвърти пореден път събира гости от страната и чужбина в подножието на връх Бузлуджа. Организатори са фондация “Проект Бузлуджа”, а каузата на фестивала е опазването и социализирането на сградата на бившия Дом-паметник на Българската комунистическа партия.

Тази сграда представлява огромен потенциал не само за региона, но и за цялата страна. Според нас може да бъде основна дестинация за България и може да развива както туризма, така и образованието, както културата, така и региона, каза по време на откриването основателя на фондацията арх. Дора Иванова. Убедени сме в това, тази сграда може да даде много, ако и позволим, посочи тя и отбеляза, че събитието събира обществена подкрепа и желание, защото от желанието зависи сградата на монумента да се опазва. Тя каза, че всеки посетител ще има възможност да научи пов

Дипломати от посолството на Република Казахстан откриха тематична фотоизложба, посветена на Международния ден за действия срещу ядрените опити и закриването на Семипалатинския ядрен изпитателен полигон.

Откриването се състоя днес в Народна библиотека "Иван Вазов" в Пловдив, като на него присъстваха почетният консул на Република Казахстан инж. Пламен Панчев, заместник-посланикът на Казахстан Руслан Амангелдин, областният управител на Пловдив проф. д-р Христина Янчева, зам.-областен управител Нурджан Караджова, зам.-кметът по култура Пламен Панов и зам.-председател на общинския парламент - Стефан Послийски.

"Събрали сме се по един изключително важен повод, свързан с не особено спокойното и мирно време, в което живеем днес. Библиотеката като едно обществено пространство, достъпно за гражданите на Пловдив, е място, където подобни теми би трябвало да присъстват непрекъснато

Изложба във виртуална реалност с произведения на селектирани автори и срещи с художниците, присъстващи на павилионите, са сред акцентите в програмата на първото издание на международното изложение за съвременно изкуство Sofia Art Fair от днес до 6 октомври.

В програмата е предвиден уъркшоп за млади съвременни художници с именития нидерландски куратор Йохан Густавсон. Ще има и разговор на тема „Как да навлезем в нови пазари за изкуство?“ –  с гост Патрик Щайнхаузер, създател на галерия за съвременно изкуство „Щайнхаузер“ в Братислава.

Модераторатор на събитието ще бъде Радослав Механджийски.

По-късно днес ще се проведе презентация на д-р Франц Ийм, изпълнителен директор на международната застрахователна компания Tectus Brokers с фокус ценни предмети и изкуство. Темата на панела е „Международният пазар за изкуство –

Световният ден на операта ще бъде отбелязан в Шумен на 25 октомври с концертно изпълнение на операта „Дон Паскуале“ под диригентството на Деян Павлов. На сцената в зала „Проф. Венета Вичева“ със Симфониета Шумен ще излязат студентите по оперно пеене Дамяна Цветкова (сопран) в ролята на Норина, Георги Бейков (бас) в ролята на Дон Паскуале, Владимир Бурянов (тенор) в ролята на Ернесто, Свилен Денчев (баритон) в ролята на д-р Малатеста и Ивайло Тодоров (баритон) в ролята на нотариуса.

Деян Павлов заяви , че в Шумен рядко се прави цяла опера. В случая публиката ще има шанса да види изпълнение на много известната комична опера от Доницети „Дон Паскуале“, съобщи той.

"За оркестъра също е шанс, защото рядко се изпълняват цели опери. Оперни арии и концерти се правят много, но цяла опера в този вид и с такива млади и талантливи солисти, които

Творбата е представена от Chautauqua Symphony Orchestra и маестро Росен Миланов, който е артистичен директор на оркестъра. „Той е един изключителен диригент от новото поколение, който разнася славата на нашата диригентска школа по света. Той е главен диригент на няколко симфонични оркестъра в Америка и на няколко в Европа“, казва Ангел Котев.

Посочва, че оркестърът под ръководството на Росен Миланов е изпълнил творбата му по един изключителен начин: „По един негов типичен начин, изразявайки своето отношение към съдържанието, което съм вложил. За мен това е много ценно – че друг човек интерпретира по свой начин музиката, която съм написал“.

Споделя, че концертът в САЩ го е изпълнил с голяма радост: „И, до известна степен, това беше неочаквано, но приемът беше много топъл изключителен. Получих много възторжени отзиви от местната преса. В две големи интервюта заедно с маестро Миланов имах възможност да обясня за характерните ритми на българската музика – така наречените неравноделни тактове“.

Допълва, че фестивалът продължава през цялото лято и в него участват водещи музиканти от цял свят, които изпълняват най-различни програми със симфонична, оперна и оперетна музика, мюзикъли, джаз.

„В тази музика като композитор съм излял най-различни чувства – на любов към нашата страна, на преклонение пред героизма, моето вътрешно усещане за съдбата на България – за тези повече от 1300 години, в които сме били и на върха, и в низините, и победители, и победени. Минали сме през всички възможни състояния, които човек може да си представи. Но, в крайна сметка, сме излизали победители. Тоест, светлината, победата е била нашето постижение, нашия живот, нашият краен резултат на съществуване“, казва композиторът.

Екипът на сериала „Всичко за сина ми“ взе участие днес във формата „Цената на успеха“,  част от програмата на 40-ото издание на Празниците на изкуствата „Аполония“ в Созопол.

В дискусията участваха актрисата и сценарист Христина Апостолова, режисьорът Павел Г. Веснаков, продуцентът и служебен министър на туризма Евтим Милошев, актьорът Димитър Рачков, който изпълнява главната голям в продукцията, и младият актьор Петър Милошев .Модератор на разговора бе проф. Божидар Манов.

Снощи екипът присъства и на премиерна прожекция на първия епизод от продукцията на БНТ в Лятното кино в Созопол. 

Христина Апостолова разказа, че идеята се родила покрай новина, че вече „така любимите думички мама и тате ще бъдат заменени от родител 1 и родител 2“. Последвали редица разговори с Евтим Милошев и така се стигнало до сери

Ако не можем да приемем собственото си усамотение, ние използваме другите като щит срещу самотата си. Хората не са щит. Те имат душа и мисия, за която са тук. Това казва певецът Жан Мар по повод новата си песен Halo, чияго концертна премиера ще бъде на 17 октомври в „Тънка червена линия“ (София), когато освен бендът на Жан Мар, на сцена ще се качат и музикантите от Jin Monic.

„Halo е песен е за откриването на моята сила, моят ореол. Това, което осмисля живота ми, защото много често се губя в абсурдните изкривявания на нашата реалност“, казва Жан Мар.

Текстът и музиката са на Жан Мар, който пише Halo в период на емоционален рестарт. „За да може един човек изцяло да се свърже с друг, първо трябва да се е свързал със себе си. С демоните си, болката и антидота &

Художничката Долорес Дилова гостува във варненската галерия „Папийон“ с изложба живопис със заглавие „В онова време“. 

По думите на авторката „онова време“ в нейните картини е хубавото, чисто, спокойно, „наше си време", в което се отдалечаваме от суетата, многото хора, говоренето, лъжите.

„В него всичко избледнява и остават силуети като в детска рисунка, цветът олеква и не е толкова интензивен. Всичко е спокойно“, обясни тя. 

Дилова си спомня как нейният баща, художникът Дило Дилов, обичал страстно морето и го рисувал от натура постоянно, водейки своето семейство със себе си.

„Аз съм закърмена с тези пейзажи и с разказите за големи художници. Баща ми ни водеше в Созопол и ме оставяше на високо, за да рисувам с часове, дори в жегата, и аз се връщах с по петнадесетина работи. После Ванк

„Празен град“ по пиесата на известния северномакедонски драматург Деян Дуковски ще има премиера в Yalta Art Room.

Първите представления са на 13 и 14 ноември, съобщават организаторите.

Режисьор на постановката е Ахмет Исмаил.

Деян Дуковски е едно от най-разпознаваемите имена в съвременната балканска драма, известен с пиесите си, които се занимават с личните и социални конфликти в постсоциалистическото общество. Неговият „Празен град“ е ярко отражение на търсенията на хората, останали „празни“ в свят, който все повече губи своя смисъл, посочват от екипа.

По думите им „Празен град“ е история за отчуждението, самотата и стремежа за смисъл, разказана със силни драматургични средства и уникално чувство за ирония. 

Спектакълът

Квартет "Корназов/Дюпа“, „Джайв eйсис“ със солистите Лаура Би и Алън Пауър излизат на сцената на Международния джаз фестивал „Д-р Емил Илиев“ в курортен комплекс Боровец в последната вечер на събитието, съобщават организаторите. 

Музиката на Георги Корназов (тромбон), Армел Дюпа (пиано), Васил Хаджигрудев (контрабас) и Атанас Попов (барабани) дават воля на въображението, мелодиите и хармониите в авторската си изпълнения, с които завладяват публиката. 

След тях на сцената излиза групата „Джайв eйсис“ със солистите Лаура Би и Алън Пауър. Това е първата концертираща група, достигнала до финала на „Великобритания търси таланти“.  

„Джайв eйсис“ се е утвърдила като номер едно джайв и суинг формация в родината си.  Секстетът изнася средно по 300 концерта на година и работи с музиканти като Ван Морисън и Кийли Смит, посочват организаторите на събитие

Той е автор и на химна на джаз фестивала в Боровец.

„Написах тази рапсодия преди доста време. И тогава беше реализирана със симфоничния оркестър на БНР, диригент на записа в радиото беше Найден Тодоров. По-късно рапсодията, заедно с други мои неща, беше предложена на маестро Росен Миланов и беше харесвана от него. Така стана връзката за концерта отвъд Океана“, казва още Ангел Котев. След Щатите той получава поръчка да запиша още две неща – за камерна музика Има поръчка и за симфонично произведение в Истанбул – за студентски оркестър. „Връзката ми с Истанбул датира от няколко години, когато написах рапсодия номер 4 за един много интересен оркестър от осем дами, които свирят на няколко вида флейти“, добавя маестрото.

Ангел Котев е професионален композитор. Роден е на 15 септември 1951 г. в София. Завършва през 1977 г. Българската държавна консерватория (днес Национална музикална академия „Проф. Панчо Владигеров”) със специалност „Композиция“ при проф. Александър Райчев.

Пише в различни жанрове – симфонична, балетна, камерна, вокална, филмова, детска и електронно-акустична музика.

Повечето от произведенията му са изпълнени и записани в националното радио. Балетът „Бариерата” (по едноименната новела на Павел Вежинов) е поставена от Маргарита Арнаудова и „Арабеск” през 1983 г. Играе се четири сезона и е определен в „Енциклопедията за Балет” като първият български балет на съвременна тема. По случай 40-годишнината на „Арабеск” му е поръчан балета „Прозрението на камъка” (със сюжет, почерпен от скулптурния парк на Густав Вигеланд в Осло – Норвегия). Поставен е през 2008 г. от Боряна Сечанова и Олеся Пантикина.

Рапсодия номер 1 – “Българска рапсодия” е написана по поръчка на американския диригент Йънг Хо Пак за Младежкия калифорнийски симфоничен оркестър и се изпълнява в поредица от концерти през 1997 г. в САЩ. 

Автор – Даниел ДимитровОператор – Красимир МихайловВидео кадри от САЩ – Капка КотеваМонтаж – Валя Ковачева

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Греди Асса: Времето няма значение, има значение произведението
Разглеждам картините от изложбата „През времето“ като процеп, през който наблюдавам света. Това каза Греди Асса, който тази вечер откри новата си eкспозиция в столичнат ...
Еминем, Шерил Кроу, Джанет Джексън, Аланис Морисет са сред номинираните за Залата на славата на авторите на песни
Еминем, Бой Джордж, Джордж Клинтън, Шерил Кроу, Джанет Джаксън, Аланис Морисет, а също групите „Дуби брадърс“ и N.W.A са сред номинираните за Залата на славата на автор ...
12-ата „Нощ на театрите“
Близо сто събития в тринадесет града ще има в 12-ата „Нощ на театрите“. Предвидени са спектакли, изложби, импро театър, уъркшопи и Live студия в София, Пловдив, Варна, ...
Великотърновски занаятчии представят творби в изложба
Великотърновски занаятчии представят творби, създадени извън ателиетата и дюкяните, в изложба, организирана в пространството за култура „ТаМ“. Идеята за експозицията & ...
Русенската опера представя камерния концерт "Песен за земята"
Русенската опера ще представи камерния концерт "Песен за земята" на 15 ноември (петък) в Доходното здание в Русе. Това съобщи пиарът на културния институт Диана Димитрова. Концерт ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
Греди Асса: Времето няма значение, има значение произведението
Разглеждам картините от изложбата „През времето“ като процеп, през който наблюдавам света. Това каза Греди Асса, който тази вечер откри новата си eкспозиция в столичнат ...
Реставрация на картината „Нощна стража“ на Рембранд започна в музея „Райксмузеум“
Реставрация на творбата „Нощна стража“, създадена през 1642 г. от нидерландския художник Рембранд ван Рейн, започна пред посетителите на музея „Райксмузеум“ ...
Стефан Н. Щерев и Иво Милев тръгват „По следите на Михайло Парашчук“
Фотоизложба, посветена на творчество на украинския скулптор Михайло Парашчук, дело на Стефан Н. Щерев и Иво Милев, ще бъдат показани в Централно фоайе на Ректората на Софийския уни ...
Еминем, Шерил Кроу, Джанет Джексън, Аланис Морисет са сред номинираните за Залата на славата на авторите на песни
Еминем, Бой Джордж, Джордж Клинтън, Шерил Кроу, Джанет Джаксън, Аланис Морисет, а също групите „Дуби брадърс“ и N.W.A са сред номинираните за Залата на славата на автор ...
12-ата „Нощ на театрите“
Близо сто събития в тринадесет града ще има в 12-ата „Нощ на театрите“. Предвидени са спектакли, изложби, импро театър, уъркшопи и Live студия в София, Пловдив, Варна, ...
Тикер в 03:00 ч.
Разглеждам картините от изложбата „През времето“ като процеп, през к ...
Начало Цветни аспекти
4954
Цветни аспекти

Композиторът Ангел Котев : В САЩ аплодираха българска рапсодия като на поп концерт

Над 3000 души аплодират неистово, като на поп концерт, рапсодия номер 3, написана от българския композитор Ангел Котев.Това се случва неотдавна на летен фестивал, на брега на езерото Шатокуа, организиран от едноименната институция.

| 26 Септември 2024, 19:55 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Композиторът Ангел Котев : В САЩ аплодираха българска рапсодия като на поп концерт
Композиторът Ангел Котев : В САЩ аплодираха българска рапсодия като на поп концерт
Снимка © Красимир Михайлов / БТА

Над 3000 души аплодират неистово, като на поп концерт, рапсодия номер 3, написана от българския композитор Ангел Котев. Това се случва неотдавна на летен фестивал, на брега на езерото Шатокуа, организиран от едноименната институция.

Творбата е представена от Chautauqua Symphony Orchestra и маестро Росен Миланов, който е артистичен директор на оркестъра. „Той е един изключителен диригент от новото поколение, който разнася славата на нашата диригентска школа по света. Той е главен диригент на няколко симфонични оркестъра в Америка и на няколко в Европа“, казва Ангел Котев.

Международният филмов фестивал „Любовта е лудост“ тази година е изключително силен с това, че ни представя много различни автори. Това издание е още по-добро от миналогодишното, каза режисьорът Момчил Карамитев, който е председател на журито на форума.

Заедно с него филмите от конкурса оценяват турският режисьор и продуцент Ахмед Бояджиоглу и унгарският режисьор Исти Мадарас. 

Според Карамитев още първото заглавие в програмата, с което се откри фестивалът, „Все още има утре“ на режисьорката Паола Кортелези, която изпълнява и главната роля, е показало, че в киното е важна както драмата, така и забавлението. В него има намигване към неореализма, защото е черно-бял. Историята показва истинска драма с проблеми с домашно насилие, но по един много приятен и динамичен начин, посочи той. 

Карамитев намира за много добри и двата филма с

Започна тазгодишното издание на фестивала Open Buzludzha, който за четвърти пореден път събира гости от страната и чужбина в подножието на връх Бузлуджа. Организатори са фондация “Проект Бузлуджа”, а каузата на фестивала е опазването и социализирането на сградата на бившия Дом-паметник на Българската комунистическа партия.

Тази сграда представлява огромен потенциал не само за региона, но и за цялата страна. Според нас може да бъде основна дестинация за България и може да развива както туризма, така и образованието, както културата, така и региона, каза по време на откриването основателя на фондацията арх. Дора Иванова. Убедени сме в това, тази сграда може да даде много, ако и позволим, посочи тя и отбеляза, че събитието събира обществена подкрепа и желание, защото от желанието зависи сградата на монумента да се опазва. Тя каза, че всеки посетител ще има възможност да научи пов

Дипломати от посолството на Република Казахстан откриха тематична фотоизложба, посветена на Международния ден за действия срещу ядрените опити и закриването на Семипалатинския ядрен изпитателен полигон.

Откриването се състоя днес в Народна библиотека "Иван Вазов" в Пловдив, като на него присъстваха почетният консул на Република Казахстан инж. Пламен Панчев, заместник-посланикът на Казахстан Руслан Амангелдин, областният управител на Пловдив проф. д-р Христина Янчева, зам.-областен управител Нурджан Караджова, зам.-кметът по култура Пламен Панов и зам.-председател на общинския парламент - Стефан Послийски.

"Събрали сме се по един изключително важен повод, свързан с не особено спокойното и мирно време, в което живеем днес. Библиотеката като едно обществено пространство, достъпно за гражданите на Пловдив, е място, където подобни теми би трябвало да присъстват непрекъснато

Изложба във виртуална реалност с произведения на селектирани автори и срещи с художниците, присъстващи на павилионите, са сред акцентите в програмата на първото издание на международното изложение за съвременно изкуство Sofia Art Fair от днес до 6 октомври.

В програмата е предвиден уъркшоп за млади съвременни художници с именития нидерландски куратор Йохан Густавсон. Ще има и разговор на тема „Как да навлезем в нови пазари за изкуство?“ –  с гост Патрик Щайнхаузер, създател на галерия за съвременно изкуство „Щайнхаузер“ в Братислава.

Модераторатор на събитието ще бъде Радослав Механджийски.

По-късно днес ще се проведе презентация на д-р Франц Ийм, изпълнителен директор на международната застрахователна компания Tectus Brokers с фокус ценни предмети и изкуство. Темата на панела е „Международният пазар за изкуство –

Световният ден на операта ще бъде отбелязан в Шумен на 25 октомври с концертно изпълнение на операта „Дон Паскуале“ под диригентството на Деян Павлов. На сцената в зала „Проф. Венета Вичева“ със Симфониета Шумен ще излязат студентите по оперно пеене Дамяна Цветкова (сопран) в ролята на Норина, Георги Бейков (бас) в ролята на Дон Паскуале, Владимир Бурянов (тенор) в ролята на Ернесто, Свилен Денчев (баритон) в ролята на д-р Малатеста и Ивайло Тодоров (баритон) в ролята на нотариуса.

Деян Павлов заяви , че в Шумен рядко се прави цяла опера. В случая публиката ще има шанса да види изпълнение на много известната комична опера от Доницети „Дон Паскуале“, съобщи той.

"За оркестъра също е шанс, защото рядко се изпълняват цели опери. Оперни арии и концерти се правят много, но цяла опера в този вид и с такива млади и талантливи солисти, които

Посочва, че оркестърът под ръководството на Росен Миланов е изпълнил творбата му по един изключителен начин: „По един негов типичен начин, изразявайки своето отношение към съдържанието, което съм вложил. За мен това е много ценно – че друг човек интерпретира по свой начин музиката, която съм написал“.

Споделя, че концертът в САЩ го е изпълнил с голяма радост: „И, до известна степен, това беше неочаквано, но приемът беше много топъл изключителен. Получих много възторжени отзиви от местната преса. В две големи интервюта заедно с маестро Миланов имах възможност да обясня за характерните ритми на българската музика – така наречените неравноделни тактове“.

Екипът на сериала „Всичко за сина ми“ взе участие днес във формата „Цената на успеха“,  част от програмата на 40-ото издание на Празниците на изкуствата „Аполония“ в Созопол.

В дискусията участваха актрисата и сценарист Христина Апостолова, режисьорът Павел Г. Веснаков, продуцентът и служебен министър на туризма Евтим Милошев, актьорът Димитър Рачков, който изпълнява главната голям в продукцията, и младият актьор Петър Милошев .Модератор на разговора бе проф. Божидар Манов.

Снощи екипът присъства и на премиерна прожекция на първия епизод от продукцията на БНТ в Лятното кино в Созопол. 

Христина Апостолова разказа, че идеята се родила покрай новина, че вече „така любимите думички мама и тате ще бъдат заменени от родител 1 и родител 2“. Последвали редица разговори с Евтим Милошев и така се стигнало до сери

Ако не можем да приемем собственото си усамотение, ние използваме другите като щит срещу самотата си. Хората не са щит. Те имат душа и мисия, за която са тук. Това казва певецът Жан Мар по повод новата си песен Halo, чияго концертна премиера ще бъде на 17 октомври в „Тънка червена линия“ (София), когато освен бендът на Жан Мар, на сцена ще се качат и музикантите от Jin Monic.

„Halo е песен е за откриването на моята сила, моят ореол. Това, което осмисля живота ми, защото много често се губя в абсурдните изкривявания на нашата реалност“, казва Жан Мар.

Текстът и музиката са на Жан Мар, който пише Halo в период на емоционален рестарт. „За да може един човек изцяло да се свърже с друг, първо трябва да се е свързал със себе си. С демоните си, болката и антидота &

Художничката Долорес Дилова гостува във варненската галерия „Папийон“ с изложба живопис със заглавие „В онова време“. 

По думите на авторката „онова време“ в нейните картини е хубавото, чисто, спокойно, „наше си време", в което се отдалечаваме от суетата, многото хора, говоренето, лъжите.

„В него всичко избледнява и остават силуети като в детска рисунка, цветът олеква и не е толкова интензивен. Всичко е спокойно“, обясни тя. 

Дилова си спомня как нейният баща, художникът Дило Дилов, обичал страстно морето и го рисувал от натура постоянно, водейки своето семейство със себе си.

„Аз съм закърмена с тези пейзажи и с разказите за големи художници. Баща ми ни водеше в Созопол и ме оставяше на високо, за да рисувам с часове, дори в жегата, и аз се връщах с по петнадесетина работи. После Ванк

„Празен град“ по пиесата на известния северномакедонски драматург Деян Дуковски ще има премиера в Yalta Art Room.

Първите представления са на 13 и 14 ноември, съобщават организаторите.

Режисьор на постановката е Ахмет Исмаил.

Деян Дуковски е едно от най-разпознаваемите имена в съвременната балканска драма, известен с пиесите си, които се занимават с личните и социални конфликти в постсоциалистическото общество. Неговият „Празен град“ е ярко отражение на търсенията на хората, останали „празни“ в свят, който все повече губи своя смисъл, посочват от екипа.

По думите им „Празен град“ е история за отчуждението, самотата и стремежа за смисъл, разказана със силни драматургични средства и уникално чувство за ирония. 

Спектакълът

Квартет "Корназов/Дюпа“, „Джайв eйсис“ със солистите Лаура Би и Алън Пауър излизат на сцената на Международния джаз фестивал „Д-р Емил Илиев“ в курортен комплекс Боровец в последната вечер на събитието, съобщават организаторите. 

Музиката на Георги Корназов (тромбон), Армел Дюпа (пиано), Васил Хаджигрудев (контрабас) и Атанас Попов (барабани) дават воля на въображението, мелодиите и хармониите в авторската си изпълнения, с които завладяват публиката. 

След тях на сцената излиза групата „Джайв eйсис“ със солистите Лаура Би и Алън Пауър. Това е първата концертираща група, достигнала до финала на „Великобритания търси таланти“.  

„Джайв eйсис“ се е утвърдила като номер едно джайв и суинг формация в родината си.  Секстетът изнася средно по 300 концерта на година и работи с музиканти като Ван Морисън и Кийли Смит, посочват организаторите на събитие

Допълва, че фестивалът продължава през цялото лято и в него участват водещи музиканти от цял свят, които изпълняват най-различни програми със симфонична, оперна и оперетна музика, мюзикъли, джаз.

„В тази музика като композитор съм излял най-различни чувства – на любов към нашата страна, на преклонение пред героизма, моето вътрешно усещане за съдбата на България – за тези повече от 1300 години, в които сме били и на върха, и в низините, и победители, и победени. Минали сме през всички възможни състояния, които човек може да си представи. Но, в крайна сметка, сме излизали победители. Тоест, светлината, победата е била нашето постижение, нашия живот, нашият краен резултат на съществуване“, казва композиторът.

Той е автор и на химна на джаз фестивала в Боровец.

„Написах тази рапсодия преди доста време. И тогава беше реализирана със симфоничния оркестър на БНР, диригент на записа в радиото беше Найден Тодоров. По-късно рапсодията, заедно с други мои неща, беше предложена на маестро Росен Миланов и беше харесвана от него. Така стана връзката за концерта отвъд Океана“, казва още Ангел Котев. След Щатите той получава поръчка да запиша още две неща – за камерна музика Има поръчка и за симфонично произведение в Истанбул – за студентски оркестър. „Връзката ми с Истанбул датира от няколко години, когато написах рапсодия номер 4 за един много интересен оркестър от осем дами, които свирят на няколко вида флейти“, добавя маестрото.

Ангел Котев е професионален композитор. Роден е на 15 септември 1951 г. в София. Завършва през 1977 г. Българската държавна консерватория (днес Национална музикална академия „Проф. Панчо Владигеров”) със специалност „Композиция“ при проф. Александър Райчев.

Пише в различни жанрове – симфонична, балетна, камерна, вокална, филмова, детска и електронно-акустична музика.

Повечето от произведенията му са изпълнени и записани в националното радио. Балетът „Бариерата” (по едноименната новела на Павел Вежинов) е поставена от Маргарита Арнаудова и „Арабеск” през 1983 г. Играе се четири сезона и е определен в „Енциклопедията за Балет” като първият български балет на съвременна тема. По случай 40-годишнината на „Арабеск” му е поръчан балета „Прозрението на камъка” (със сюжет, почерпен от скулптурния парк на Густав Вигеланд в Осло – Норвегия). Поставен е през 2008 г. от Боряна Сечанова и Олеся Пантикина.

Рапсодия номер 1 – “Българска рапсодия” е написана по поръчка на американския диригент Йънг Хо Пак за Младежкия калифорнийски симфоничен оркестър и се изпълнява в поредица от концерти през 1997 г. в САЩ. 

Автор – Даниел ДимитровОператор – Красимир МихайловВидео кадри от САЩ – Капка КотеваМонтаж – Валя Ковачева

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Греди Асса: Времето няма значение, има значение произведението
Еминем, Шерил Кроу, Джанет Джексън, Аланис Морисет са сред номинираните за Залата на славата на авторите на песни
12-ата „Нощ на театрите“
Великотърновски занаятчии представят творби в изложба
Русенската опера представя камерния концерт "Песен за земята"
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Ноември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Цветни аспекти
Греди Асса: Времето няма значение, има значение произведението
Авансцена
Реставрация на картината „Нощна стража“ на Рембранд започна в музея „Райксмузеум“
Под прожектора
Стефан Н. Щерев и Иво Милев тръгват „По следите на Михайло Парашчук“
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.